Panel „Inicjatywy Helweckiej” na konferencji w Słubicach

Serdecznie zapraszamy na panel „Uwarunkowania partycypacji obywateli w państwach europejskich” organizowany przez Grupę Badawczą „Inicjatywa Helwecka” w trakcie XVII edycji konferencji „Europa XXI wieku”, która odbędzie się w dniach 2-3 lutego 2017 r. w Słubicach.

W panelu moderowanym przez prof. Magdalenę Musiał-Karg z referatami wystąpią między innymi: dr hab. Elżbieta Kużelewska, dr hab. Tomasz R. Szymczyński, dr Svitlana Lizakowska, dr Marcin Łukaszewski i mgr Krzysztof Duda.

W drugiej części, moderowanej przez dr hab. Elżbietę Kużelewską, wystąpią: dr Sylwia Mrozowska, dr Natasza Lubik-Reczek, dr Beata Pająk-Patkowska, dr Szymon Ossowski i mgr Marta Rodziewicz.

Serdecznie zapraszamy w czwartek, 2 lutego, o godz. 15:00 do Collegium Polonicum w Słubicach!

Referendum w Szwajcarii: nie będzie wcześniejszego zamknięcia elektrowni jądrowych

Wyniki referendum z 27 listopada 2016 r.

W wyniku referendum, które dzisiaj odbyło się w Szwajcarii zdecydowano, że elektrownie jądrowe na terenie tego państwa nie zostaną wcześniej zamknięte. 54,2% Szwajcarów zagłosowało przeciwko inicjatywie ludowej Partii Zielonych, która zakładała właśnie taką propozycję. Frekwencja wyniosła 45%.

Co zakładał projekt inicjatywy ludowej?

Projekt zakładał zmianę art. 90 szwajcarskiej konstytucji i przewidywał funkcjonowanie elektrowni jądrowych przez maksymalny okres 45 lat, w związku z czym konieczne byłoby wyłączenie wszystkich działających na terenie Szwajcarii do 2029 roku. Warto wspomnieć, że po katastrofie nuklearnej japońskiej elektrowni Fukushima w 2011 roku uchwalony został przepis zakazujący budowy nowych elektrowni, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na użytkowanie obecnych do momentu, w którym będzie to bezpieczne.

Szwajcarskie elektrownie atomowe

W Szwajcarii działają obecnie cztery elektrownie atomowe: Mühlenberg, Goesgen, Beznau i Leibstadt. Kompleks Beznau 1 i 2 oraz Mühleberg miały zostać wyłączone w 2017 r., Gösgen w 2024 r., natomiast Leibstadt, jako ostatnia, w 2029 r.

Szwajcarskie elektrownie atomowe, których zamknięcie miałoby nastąpić w wyniku referendum
Szwajcarskie elektrownie atomowe. Źródło: Neue Zürcher Zeitung

Szwajcarskie referendum było tzw. referendum podwójnym, w związku z czym konieczne było również przeliczenie głosów w poszczególnych kantonach. W przypadku omawianego referendum dotyczącego spowodowania wcześniejszego zamknięcia elektrowni jądrowych w Szwajcarii, przeciwko zagłosowało łącznie 20 kantonów (w tym 4 dawne półkantony).

Nie było to pierwsze referendum dotyczące elektrowni atomowych. Przykładowo, 23 września 1990 r. przyjęto inicjatywę obywatelską w zakresie wprowadzenia 10-letniego okresu moratorium na budowę nowych reaktorów jądrowych. Za inicjatywą zagłosowało wówczas 54,3% uprawnionych oraz 17 pełnych kantonów i 5 dawnych półkantonów (3 kantony i 1 dawny półkanton były przeciwne). W 2003 r. jednak zdecydowano o jego nieprzedłużeniu. Zwrócić należy uwagę, że łącznie nad wspomnianą tematyką głosowano względnie często, począwszy od 1957 r., kiedy to zdecydowano, poprzez zmianę konstytucji, o przekazaniu kompetencji w zakresie energetyki jądrowej federacji.

Konferencja „Ewolucja systemu politycznego w państwach Europy Środkowej i Wschodniej”

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową „Ewolucja systemu politycznego w państwach Europy Środkowej i Wschodniej”, która organizowana jest przez Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej wraz z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Zakładem Systemów Politycznych, Polskim Towarzystwem Nauk Politycznych oddział w Poznaniu oraz Grupą Badawczą „Inicjatywa Helwecka”.

Konferencja odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2016 r. w Collegium Polonicum w Słubicach. Będzie ona sposobnością do wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat kierunków ewolucji systemu politycznego w państwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz konsekwencji tych procesów. Zamierzeniem organizatorów jest, by proponowana tematyka rozpatrywana była zarówno  w kontekście teoretycznym, jak i praktycznym.

W programie konferencji przewidziano również wyjazd studyjny do Neuzelle (Niemcy, w planach spotkanie z lokalnymi politykami, zwiedzanie dawnego opactwa Cystersów, w ramach którego funkcjonuje zabytkowy browar).

Szczegóły dotyczące wydarzenia:

Zaproszenie
Zaproszenie