Prof. dr hab. Tadeusz Wallas (UAM)
Tadeusz Wallas – prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Zakładu Kultury Politycznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
Prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg (UAM)
Magdalena Musiał-Karg – prodziekan ds. ds. badań i rozwoju Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, stypendystka w ramach programów: Europa Fellows oraz KAAD. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z demokracją bezpośrednią oraz wykorzystaniem nowych technologii w systemach demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów wyborczych (e-voting). Opublikowała m.in. Elektroniczne referendum w Szwajcarii. Wybrane kierunki zmian helweckiej demokracji bezpośredniej, Wydawnictwo WNPiD UAM, Poznań 2012.
Prof. dr hab. Krzysztof Koźbiał (UJ)
Krzysztof Koźbiał – adiunkt w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych), wykładowca w Instytucie Politologii PWSZ im. rotmistrza W. Pileckiego w Oświęcimiu. Stypendysta wielu programów naukowych i badawczych. Specjalizuje się przede wszystkim w zagadnieniach związanych z procesami integracji Starego Kontynentu oraz w tematyce politologicznej i historycznej związanej z państwami niemieckojęzycznymi, w szczególności z Liechtensteinem.
Prof. dr hab. Elżbieta Kużelewska (UwB)
Elżbieta Kużelewska – adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Centre for Direct Democracy Studies. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień demokracji bezpośredniej, współczesnych systemów politycznych i procesów integracji europejskiej.
Prof. dr hab. Andrzej Porębski (UJ)
Andrzej Porębski – związany z Uniwersytetem Jagiellońskim od czasu studiów socjologicznych (1976-1980). W 1989 roku obronił doktorat (Mniejszości etniczne w Europie. Geneza i kierunki przemian). W 2012 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Główne obszary jego zainteresowań to socjologia narodu i stosunków etnicznych, problematyka grup mniejszościowych i metodologia badań społecznych. Najnowszą opublikowaną przez niego książką jest Wielokulturowość Szwajcarii na rozdrożu (Kraków 2010). Prowadzi wykłady z Metodologii nauk społecznych, Metod i technik badawczych, Kulisów etnicznych Europy Zachodniej i Wielokulturowości Szwajcarii. Od 2012 r. pełni funkcję Prodziekana ds. finansowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
Prof. dr hab. Agnieszka Stępkowska (US)
Agnieszka Stępkowska – profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Szczecińskim. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na poznańskiej anglistyce zrobiła doktorat z zakresu językoznawstwa angielskiego. Od 1999 r. jest tłumaczem przysięgłym języka angielskiego. Zna również niemiecki (ZOP – poziom C2) i włoski (CELI 3 – poziom B2). Habilitację w zakresie językoznawstwa ze specjalnością socjolingwistyczną uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim. Naukowo zajmuje się wielojęzycznością, o której pisze m.in. swojej monografii pt. Multilingualism and English – The canton of Zurich as a linguistic paradigm, Peter Lang, 2013.
Prof. dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź (UWr)
Barbara Wiśniewska-Paź – kierownik Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełnomocnik dziekana WNS UWr ds bezpieczeństwa, 20012-2017 Przewodnicząca Wydziałowej Komisji ds. Oceny Jakości Kształcenia Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia UWr oraz Konwentu WNS UWr. Współorganizator cyklu warsztatów informacyjno-edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa BEZPIECZNIE/ CYBERBEZPIECZNIE UWr prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w zakresie socjologii edukacji, komunikacji społecznej, socjologii bezpieczeństwa oraz socjologii sportu. Współpracuje jako konsultant naukowy z Ośrodkiem Szkolenia Wojsk Specjalnych w Jednostce Wojskowej Komandosów (JWK).
Prof. dr hab. Tomasz R. Szymczyński (UAM)
Tomasz R. Szymczyński – profesor UAM na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta w ramach programu Europa Fellows (2000-2003). Zainteresowania obejmują perspektywę hermeneutyczną w polu nauki o polityce w jej europeistycznym wymiarze, dylematy wokół rozumienia pojęcia demokracji, zewnętrzne relacje UE oraz problematykę komunikacji międzykulturowej. Opublikował m.in. Horyzonty sporu wokół istoty zjawiska deficytu demokratycznego w Unii Europejskiej, Dom Wydawniczy ELIPSA, Warszawa 2013.
Dr Tadeusz Branecki (WSSMiKS, Chełm)
Tadeusz Branecki – Dziekan Wydziału Administracji, Nauk Społecznych i Nauk o Zdrowiu w Studium Generale Sandomiriense Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu. Specjalizuje się w tematyce historii i ustroju Konfederacji Szwajcarskiej i tworzących ją kantonów.
Dr Krzysztof Duda (UAM)
Krzysztof Duda – adiunkt w Zakładzie Kultury Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki ustrojów politycznych i systemów wyborczych, w szczególności Szwajcarii i innych państw niemieckojęzycznych, a także wykorzystania nowoczesnych technologii.
Dr Katarzyna Krzywińska (KUL)
Katarzyna Krzywińska – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, zatrudniony na stanowisku adiunkta na Katolickim Uniwersytecie Lubelski Jana Pawła II – Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych w Tomaszowie Lubelskim (Katedra Historii i Nauk Politycznych). Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych Oddział Chełm. Koordynator do spraw prasy Wydziału Stosunków Międzynarodowych WZNPiE KUL w Tomaszowie Lubelskim.
Dr Marcin Łukaszewski (UAM)
Marcin Łukaszewski – adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Interesuje się zagadnieniami związanymi z systemami politycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem państw europejskich. W swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim europejskimi mikropaństwami (Andora, Liechtenstein, Monako, San Marino, Watykan).
Dr Ewa Myślak (UJ)
Ewa Myślak – asystent w Katedrze Współczesnych Systemów Politycznych w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Główne obszary jej zainteresowań badawczych to systemy polityczne, instytucje demokracji bezpośredniej oraz bankowość centralna.
Dr Agnieszka Nitszke (UJ)
Agnieszka Nitszke – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, pracownik w Katedrze Teorii i Strategii Stosunków Międzynarodowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. W pracy naukowej zajmuje się problematyką integracji europejskiej oraz rolą, znaczeniem i wpływem partii politycznych na procesy integracyjne.
Dr Magdalena Perkowska (UwB)
Magdalena Perkowska – adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, stypendystka Wydziału Prawa Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria 2009). Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z przestępczością cudzoziemców, przestępczością graniczną, szwajcarskim prawem karnym.
Dr Marcin Rachwał (UAM)
Marcin Rachwał – adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania badawcze skupiają się wokół problematyki demokracji, elit politycznych, prawa wyborczego, społeczeństwa obywatelskiego i transformacji systemowej.
Dr hab. Magdalena Ratajczak (UWr)
Magdalena Ratajczak – dr hab. (nauki o polityce, specjalność: komunikacja społeczna) pracuje w Zakładzie Komunikowania Międzynarodowego w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowo zajmuje się komunikowaniem międzykulturowym, studiami nad pluralizmem kulturowym w mediach, mediami mniejszości narodowych i etnicznych oraz systemem medialnym i polityką wielokulturowości w Szwajcarii.
Dr Michał Tomczyk (University of Lucerne)
Michał Tomczyk – doktor nauk politycznych. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania naukowe skupione są wokół polityki i historii krajów niemieckiego obszaru językowego, w szczególności Szwajcarii, a także procesów integracyjnych w Europie.