Szwajcarzy w referendum trzykrotnie na „NIE”

W bieżącym roku Szwajcarzy kilkukrotnie chodzili do urn, by wypowiedzieć się w referendach federalnych (luty, maj, wrzesień, listopad). Dzisiejsze referendum jest ostatnim, które miało miejsce w 2014 roku. Szwajcarzy opowiedzieli się przeciwko wszystkim trzem propozycjom. Pierwsza inicjatywa („Ratujmy nasze szwajcarskie złoto”) wspierana przez Szwajcarską Partię Ludową (SVP) zakładała nałożenie na bank centralny obowiązku zwiększenia rezerw złota jednocześnie ograniczając możliwość prowadzenia autonomicznej polityki monetarnej. Ze względu jednak na odrzucenie propozycji oraz politykę prowadzoną przez ten bank, w najbliższym czasie kurs franka szwajcarskiego nie powinien znacząco wzrosnąć. Za propozycją opowiedziało się niemal 0,5 miliona głosujących (22,7%), podczas gdy prawie 2 miliony (77,3%) opowiedziało się przeciwko.

Druga kwestia postawiona w referendum dotyczyła zaostrzenia przepisów antyimigracyjnych, która miała doprowadzić do ograniczenia przepływu ludności ze względu na zagrożenie przeludnieniem, które mogłoby doprowadzić do zniszczenia przyrody. W tym przypadku za opowiedziało się nieznacznie więcej niż w przypadku pytania o rezerwy złota (25,9%), co oznaczało odrzucenie propozycji ekologów.

W trzecim pytaniu inicjatorzy chcieli doprowadzić do zniesienia przywilejów podatkowych, z których korzystają mieszkający w Szwajcarii bogaci cudzoziemcy, co mogłoby zatrzeć wizerunek alpejskiego raju podatkowego. W tym głosowaniu Szwajcarzy również opowiedzieli się przeciwko, jednak liczba zwolenników tego rozwiązania była już dużo większa niż inicjatywy w sprawie rezerw złota (40,8%). Jedynym kantonem, który opowiedział się za propozycją był kanton Schaffhausen (50,8%).

Źródła:

  • http://www.admin.ch/ch/d/pore/va/20141130/det587.html
  • http://www.admin.ch/ch/d/pore/va/20141130/det588.html
  • http://www.admin.ch/ch/d/pore/va/20141130/det589.html
  • http://www.polskatimes.pl/artykul/3666170,referendum-w-szwajcarii-prognozowane-wyniki-miazdzace-zwyciestwo-przeciwnikow-zlotej-inicjatywy,id,t.html
  • http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum-w-szwajcarii-jest-decyzja,140,0,1668236.html
Autor informacji:
Marcin Łukaszewski

Marcin Łukaszewski

Absolwent i doktorant Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Interesuje się zagadnieniami związanymi z systemami politycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem państw europejskich. W swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim europejskimi mikropaństwami (Andora, Liechtenstein, Monako, San Marino, Watykan).